Forklift ile Yükün Taşınması

a) Yük, asansör tam geriye eğilmiş şekilde, kaldırma ve tîlt kontrol kolları nötr durumda İken taşınmalıdır. Yük yukarıda İken kesinlikle hareket edilmemeli, çatallar mümkün olduğunca aşağıda tutulmalıdır. ( Normalde yer ile yük arasındaki mesafe 15 İla 20 cm olmalıdır.)

b) Forklift yüklüyken düşük hızda kullanılmalı ve ani durmalardan kaçınılmalıdır. Aksi taktirde yükün düşmesine ya da hasarına neden olunabilir. Bu şekilde kullanımda ayrıca, araç da hasar görebilir. Cıvata ve perçinlerde kaynaklarda kopmalar olabilir.

c) Kaldırılacak yük,operatörün görüş açısını kapatıyorsa, forklift geriye doğru kullanılarak hareket sağlanmalıdır. Bu durumda öndeki yükü sık sık kontrol etmek gerekir. Öne doğru hareket zorunlu ise bu takdirde, yardımcı bir kişinin forklift operatörüne vereceği işaretler yardımıyla hareket sağlanmalıdır.Bu durumda kazaya neden olmamak açısından araca rehberlik eden kişi ile operatör arasındaki anlaşmanın, çok iyi olması gerekir.

d) Döner aynalı (ataşmanlı) forkliftlerde ise, kavrama işi tamamlandıktan sonra, yük yere değmeyecek kadar kaldırılmalı ve ataşman döndürülerek yük kısa stroklu kol üzerinde taşınmalıdır.