Src Belgesi Nereden Alınır?

Ticari araç kullanan ve bunların sürücülüğü ile gelir elde eden kimselerin, alması gereken src belgesi verilen hizmetin kalitesi ve bu işle uğraşan kimselerin uygunluğu açısından yasal olarak gerekli hale gelmiş bir belge türüdür. Pek çok çeşidi olan bu belge, söz konusu çeşitliliği, kullanılacak olan taşıtın ve ulaşım yolunun özelliğine bağlı olarak almaktadır. Dolayısı ile, söz gelimi karayolu üzerinden hizmet verecek kimselerin, buna uygun bir eğitime ve sınava dahil olması gerekmektedir. Bu durum ise src belgesi nereden alınır sorusunun en önemli yanıtlarından birisidir.

 Alınacak Src Belgenin Sınıflandırmaları ve Alma Yolu

Havayolu, karayolu ya da deniz yolu olmak üzere, üç temel gruba ayrılan ulaşım, buna yönelik hizmet verecek kişilerin seçecekleri eğitim ve sınavı belirlemeleri için ön koşullardır. Ülkemizde özellikle, karayollarında ve ağırlıklı olarak otobüs şoförlüğünde bu belge önemli bir şart haline gelmiştir. Söz konusu durum karayolları olduğunda, bir istisna olarak 25 Şubat 2002 öncesi ehliyet edinmiş olan kimseler, sınav ve eğitimden muaf olabilmektedir. Sonraki süreçte ehliyet sahibi olan kişiler ise, eğitimlere katılmak ve eğitimler sonrasında belgeyi almaya hak kazandığını gösterecek bir sınavı geçmek zorundadır.

Src Sınavının Özellikleri ve Hazırlık Eğitimi

Belgeyi alabilmek için, eğitim sonrası gerçekleştirilecek sınavda toplamda 50 adet soru sorulmaktadır ve katılımcıların bu sınavdan en az 60 almaları gerekmektedir. Bu noktada, elbette önemli bir şart olan eğitimin, doğru ve uygun adresten alınması da, sınavda başarı oranını önemli ölçüde etkileyecektir.

Söz edildiği gibi, src belgeleri çok çeşitli olabilmektedir ve bu sebeple, başvuruda bulunulan eğitim kurumunun, doğru ve uygun eğitimi sağlaması dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Bu bakımdan, Yeni Ümit Eğitim Kurumları, ihtiyaç duyulan eğitimi en uygun şekilde almaya olanak tanıyan bir oluşumdur.

Eğitimlere katılabilmek için, başvuracak kişilerin, sürücü belgelerinden B, C, D ya da E sınıfı olanlarına sahip olması, yaş olarak reşit durumda bulunması, eğitim düzeyi açısından en az ilkokul mezunu olma şartını taşıması ve ticari araç kullanmasına engel oluşturacak şekilde herhangi bir sağlık problemi bulunmaması gerekmektedir. Konuya ilişkin daha ayrıntılı bilgi http://www.srcbelgesi.com/, adresinden temin edilebilir ya da site içerisindeki iletişim bilgileri yolu ile ulaşılabilir.

Src belgesi kurs ücretlerini öğrenmek için tıklayınız