Sürmeli Kumpaslar

Görevi
Daha hassas ölçülerin alınmasında kullanılan verniyer bölüntülü hassas bir ölçme aletidir. Derinlik, uzunluk, dışve iç çap ölçmeye yarar. Kumpaslar ile milimetrenin 1/50 ye varan ölçüleri okunabilir, hatta dijital kumpaslarla bu oran 1/100 ölçüsüne çekilmiştir. Kumpasların birçok çeşidi vardır. Hepsinin de ortak görevi daha hassas bir ölçüm yapmaktır.

Yapısı
Kumpaslar genel yapıitibariyle iki kısımdan oluşur. Bunlardan biri sabit çene ve ölçü cetveli, diğeri hareketli çene ve sürgüdür. Sabit çene ile hareketli çene kumpasın ölçü ağızlarınıoluşturur. Genellikle cetvelin üst kısmıinç, alt kısmımetrik bölüntülere aittir. Sürgü ve hareketli çene tek parçadan oluşmuştur ve cetvel üzerinde hareket eder. Sürgü üzerinde ve üstte inç değerler, altta metrik değerler bulunur. Kılıç kısım sürgü ile birlikte hareket eder ve derinlik ölçümlerinde kullanılır. Kumpaslarda ayrıca alınan ölçünün bozulmamasıiçin bir tespit vidasıveya yaylımandal bulunur.


FORKLİFT EHLİYETİ NASIL ALINIR?
İş makinası operatörlük kursumuzda verilen forklift ehliyeti ile ilgili “forklift ehliyeti nasıl alınır ” yazımızı inceleyebilirsiniz.